Me kasutame küpsiseid, et arendada meie teenust. Selle lehe kasutamise jätkamisega nõustute meie privaatsustingimustega .

Praktilisi näpunäiteid lennuhirmu puhul

Oktoober 2, 2019 Nõuanded

Lennuhirm ehk lennuärevus on üks levinumaid foobiaid, mille peamine ravimeetod on teadlikkuse tõstmine. Ameerika Ühendriikides läbi viidud uuring näitab, et umbes viiendik täiskasvanutest kannatab lennuärevuse all, vältides võimalusel lendamist. Lennukoolitajate praktika kohaselt on tegelikkus veelgi kurvem- iga neljas inimene jätab lennuärevuse tõttu hoopis reisimata. Lihtsustatult aga on lennuhirm teadmatuse ja valeteadmiste segunemine – inimene ei oska täpselt selgitada, mida ta kardab ning eelistab toetuda levinud müütidele, mida kindlasti võimendavad katastrooffilmid.

Järgnevalt jagame häid ja toimivaid näpunäiteid, mis aitavad lennuhirmust üle olla.

  • Teavita pardatöötajad aga ka lähedal asuvaid kaasreisijaid oma hirmust. Ära tunne selle tõttu piinlikust. Teiste poolt on võimalik tuge saada, kuid seda vaid siis, kui teised sellest ka teadlikud on.
  • Istekoha valimisel internetis või check-in’i tehes vali võimalikult eesosas paiknev iste, kuna turbulentsi on tavaliselt lennuki tagaosas rohkem tunda.
  • Kui lennuhirmuga kaasneb ka kõrgusekartus, on mõistlikum valida aknaaluse koha asemel vahekäigu ääres asuv istekoht.

 

  • Väldi kofeiini sisaldavaid jooke. Kofeiin on stimulant, mis teeb sind veelgi ärevamaks. Kui oled niigi lendamise pärast rahutu, on hea mõte lennujaama kohvipeatusest sirge seljaga mööda kõndida.
  • Vastupidiselt levinud arvamusele ei tasu lennuhirmu ohtra alkoholiga tohterdada, sest suur kogus vägijooke süvendab ärevustunnet ja paanikahooge.
  • Lülitu välja ümbritsevast keskkonnast. Lennukil olles on just ideaalne aeg mõne kirjandusteose läbilugemiseks või vähemalt sellega alguse tegemiseks. 
  • Kuula rahustavat muusikat või vii mõtted hoopis mujale mõne komöödia vaatamisega.
  • Hoia kummi ümber käe ja paanika tekkimisel venita seda enda randme vastu. Mitmed lennuhirmu all kannatajad on avaldanud, et ootamatu valuaisting aitab viia mõtted lennust eemale.
  • Kuigi lennukile mitte astumine võib tunduda hea mõte, on kõige õigem teguviis hoopis just lendamine. Mida rohkem lendad, seda rohkem õpivad sinu ajumehhanismid mõistma, et lendamise juures ei ole vaja ülearu närveerida. Iga õhuauk ning veidi konarlikum maandumine treenivad sootuks vähem kartma.
  • Hinga! Ärevus tundub nii mattev, justkui oleks õhk otsas? Proovi järgnevat harjutust: hinga sügavalt läbi kõhu sisse, lugedes neljani. Seejärel hinga väga aeglaselt välja, lugedes kuueni, nagu puhuksid küünalt ära. Selline hingamine rahustab närvisüsteemi ning vähendab seeläbi ärevust.
  • Inimesed lendavad siiski ühest kohast teise kindlal põhjusel. Olgu see ammu välja teenitud puhkusereis, uue linna avastamine või taaskohtumine kaugete sugulastega. Keskendu sellele, mis Sind sihtkohas ootab. Kas mõni tund lennukit pole siis väärt seda muretut lebamist valgel rannaliival või uusi unustamatuid seiklusi?

 

 

Antud artikli loomisel on kasutatud ideid ja mõtteid järgnevatest allikatest:

https://www.accelerista.com/abc/nipinurk/seljata-teadlikult-lennuhirm 

https://www.express.co.uk/travel/articles/827780/how-to-overcome-fear-of-flying

https://adaa.org/understanding-anxiety/specific-phobias/treatment/8-Steps-to-Overcoming-Your-Fear-of-Flying

https://hetked.ee/lennuhirm-praktilised-nipid-levinud-kartuse-vastu