Me kasutame küpsiseid, et arendada meie teenust. Selle lehe kasutamise jätkamisega nõustute meie privaatsustingimustega .

Kuidas selle ajavahega küll toime tulla?

September 11, 2019 Nõuanded

Kas pole mitte ebameeldiv kui reisisihtkoha avastamise asemel pead selle esimestel päevadel hoopis unega võitlema? Balile jõudes tahaks hommikul esimese käiguna randa minna, aga sisemine kell kutsub hoopis pärastlõunani tukastama.. või kui saad lõpuks laua reserveerida New Yorgi tipprestorani, aga juba  enne õhtusööki tekib vastupandamatu uni…

Toome Teieni mõned lihtsad nipid, mida järgida, kui ajavahega harjumine problemaatiliseks osutub.

 

Loobu enne reisi ning ka lennureisi ajal alkoholist

 

Alkohol viib kehast vee välja, mis viib dehüdratsioonini, ja see veepuudus kehas teebki Sind unisemaks. Seega, oota selle piña coladaga kuni oled rannale jõudnud.

 

Hoia end igal hetkel tegevuses

 

Püstises asendis inimene jääb väga suure tõenäosusega raskemini magama kui lamav inimene. Kuigi hotellitoa voodi tundub väga ahvatlev, eelista hoopis päevavalgust, värsket õhku ja inimeste seltskonnas viibimist. Sellisel viisil hoiad end õhtutundideni kergemini ärkvel ja järgmisel hommikul ärgates ei ole ajavahet enam nii tugevalt tunda.

 

Vali lend, mis saabub sobivalt Sinu graafikuga

 

Haakuvalt eelmise punktiga – kui Sinu lend saabub sihtkohta päevavalguses, tekitab see suurema huvi välja avastama minna ja niiviisi uneaega õhtu poole lükkama.

Lennukisse astudes sea oma kell sihtkohas oleva kellaaja järgi. Kohe, kui oled lennukis oma istmele maandunud ja kõik tüütud sagimised on sagitud, sea oma telefon sihtkoha järgi. See ei tee mitte ainult maandumiseni jäänud tundide lugemist lihtsamaks, vaid aitab Sul end juba varakult reisi sihtpunkti kellaajaga kohandada.

 

Tee trenni!

 

Kes veel tahaks siis peale pikka lendu ja unisena hotelli jõusaali minna? Või võõras kohas jooksma? Kuigi peale lendu trenni tegemine on kindlasti kasulik, et endorfiinitaset tõsta ja lihtsalt peale pikka istumist sirutada, ei ole suur osa inimesi selleks ilmselt valmis. Võimalik aga on, et leiad lennukis Sind ootavast ajakirjast mõned lihtsad liigutused ja venitused, mida saad mugavalt lennukis istudes sooritada.

 

 

Hakka end kohandama uuele unereziimile mõned päevad enne lendu

 

Mõned päevad enne lendu hakka võimaluse korral enda uneaega tund või paar varasemaks või hilisemaks nihutama. Niiviisi talitledes ei ole kohale jõudes ajavahe enam nii tugevalt tunda.

 

 

Pöördu oma nutitelefoni poole

 

Entrain on Michigani ülikooli teadlaste poolt välja töötatud aplikatsioon, mis aitab Sul kindlaks määrata, kui kaua ja millises valguses peaksid viibima, et ajavahega kõige paremini toime tulla. Näiteks reisidesi itta, pead valguses viibima juba varakult, et keha ,,sisemist kella’’ edasi lükata. Reisides läände peaksid aga valguses viibima varajastel õhtutundidel, et ajavahet aeglustada ja mitte liiga vara öötunnet tekitada.

 

Söö maandudes hommikusööki

 

Nii kummaline kui see ka poleks, seostab inimese aju erinevaid toite kindlate kellaaegadega. Kui sööd sihtkohta maandudes kohe ,,hommikusööki’’ (ükskõik, millega ise harjunud oled), aitab keha Sind veenda, et ongi hommik ja saad oma päevaga hoogsalt alustada.

 

 

Inspiratsiooni ja fakte on saadud järgnevatest artiklitest:

https://www.bustle.com/articles/164705-how-to-adjust-to-a-time-change-while-travelingwith-11-helpful-tips

https://crew.co/blog/the-truth-about-jet-lag-and-how-to-overcome-it/

https://sleepfoundation.org/sleep-topics/jet-lag-and-sleep

https://www.skyscanner.net/news/jetlag-15-tips-beating-timezone-tiredness

http://www.nytimes.com/2013/02/12/business/how-to-cope-with-time-zone-changesand-jet-lag-when-flying.html