Me kasutame küpsiseid, et arendada meie teenust. Selle lehe kasutamise jätkamisega nõustute meie privaatsustingimustega .

Mida peaksid oma telefoni kiirkontaktidesse lisama enne välismaale minekut

Märts 25, 2020 Uudised

Kindlasti ei asu me kõik enne reisile minekut esimese hooga sihtriigi hädaabinumbreid oma kontaktide nimistusse lisama, ent teada-tuntud vanasõna ”parem karta, kui kahetseda” on meile kõigile vähemalt kord elus end meenutanud. Teame küll kõik, et Ameerika Ühendriikides tuleb häda korral valida 911, aga kas ka seda, mis number siis valida kui viibid näiteks Hiinas või hoopis Brasiilias? Hädaabinumber pole midagi sellist, mida sa keset ohtu mõistatama asuksid…

See võtab vaid minuti, et leida see number, mis võib sinu või kellegi teise elu päästa. Mõtle sellest kui ühest oma tavapärasest toimingust, kui reisiks valmistud.

 

 

 

Siin on mõned populaarsed ingliskeelsete sihtkohtade hädaabinumbrid üle kogu maailma ja veel mõned teisedki.

 

  • Austraalia kasutab hädaabinumbrit 000, Uus-Meremaa aga 111.
  • Kanada ja Mehhiko kasutavad Põhja-Ameerika standardset numbrit 911, nagu ka kõik Ameerika territooriumid (Puerto Rico, Ameerika Samoa, USA Neitsisaared) ja suur osa Kariibi mere piirkonnast, sealhulgas Aruba, Bahama, Bermuda, Dominikaani Vabariik, Grenada, Montserrat, Turks ja Caicos.
  • Euroopa Liit on loonud universaalse numbrikombinatsiooni 112. Mitu mitte-EL-i kuuluvad Euroopas asuvad riigid, nagu Venemaa ja Šveits on selle standardse numbrikombinatsiooni samuti kasutusele võtnud. Väljaspool EL-i kasutavad seda numbrit ka India ja Lõuna-Korea. Samas on Lõuna-Koreas meditsiiniliste hädaolukordade puhul kasutusel hoopis 1339. See number on spetsiaalselt välismaallaste jaoks Seoul’is.
  • Jamaica kasutab numbreid 110 ja 119.
  • Filipiini Vabariik aga 166 ja 177.
  • Ka Jaapan kasutab kahte numbrit- kiirabi ja tuletõrje kutsumise korral 119 ja politsei kutsumise korral 110.
  • Lõuna-Aafrrika näib olevat ainus ingliskeelne riik, kus on hädaabinumbris rohkem kui 3 numbrit- 10177 ja 10111.
  • Ühendkuningriik kasutab nii 999, aga ka Euroopa Liidu stadardset numbrit 112. 
  • Hongkongi hädaabinumber on 999.
  • Brasiilias helista politsei kutsumiseks 190, kiirabi kutsumiseks 192 ja päästeameti kutsumiseks 193.
  • Hiinas olles helista politsei kutsumiseks 110, kiirabi kutsumiseks 120 ja päästeametile helistades vali 119.

 

Mitte-inglise keelt kõnelevates riikides pole aga garantiid, et kõne operaator sulle ka inglise keeles vastab. Sellegipoolest on vajalik teada kõikide sihtkohtade hädaabinumbreid, mille kohta järgneva lingi me siia sulle lugemiseks jätame. Kõik ülesloetletud riigid on järgnevas dokumendis mugavalt alfabeetilises järjekorras: https://travel.state.gov/content/dam/students-abroad/pdfs/911_ABROAD.pdf

 

Reisilehekülg Smartertravel on kujundanud pildi, mida on enne reisile minekut mugav endale telefoni salvestada.