Kui reisid lemmikloomaga…
Kui reisid lemmikloomaga, siis kindlasti pea nõu teenindava lennufirmaga, sest igal lennufirmal on lemmikloomade transpordi kohta erinevad reeglid. Üldiselt on lennuki salongi lubatud pimedate juhtkoerad ning väiksema kasvuga sõbrad, kui on täidetud loomade transportimise tingimused.
Lemmikloomaga reisija peab enne lennupileti broneerimist tutvuma sihtkohariigi määrustega loomade sisse- ja väljaveo kohta ning täitma kõiki loomade heaolu tagavaid nõudeid. Seesugust teavet saab vastava riigi konsulaadist. Ühtlasi peavad reisijal olema ette näidata lemmiklooma vedamiseks nõutavad dokumendid, sh sisse-, välja- ja transiitveo dokumendid ning tervise- ja vaktsineerimistõend.
Teavita lennufirmat aegsasti ette
Sellest, et kavatsed oma karvase sõbraga lennata, pead sa sellest lennufirmale teada andma juba lennupiletit broneerides. See on tähtis teave, sest lemmikute veol tuleb järgida rangeid reegleid. Igale lennule lubatakse vaid teatud arv loomi. Kui loomi on ühel lennul lubatud piirarvust rohkem või kui lennuki tüübi tõttu ei ole lemmikloomade vedu võimalik, võib lennufirma nende vedamisest keelduda.
Lemmikloomaga reisimiseks vajalikud lisad
- Asjakohased vaktsineerimispaberid (eelkõige marutaudi vastu);
- Tuvastamist võimaldav mikrokiip;
- Lemmiklooma pass, kus on välja toodud looma värvus, liik/tõug ja sugu koos mikrokiibi numbri või tätoveeringuga (passi väljastab loomaarst);
- Ajakohane tervisetõend loomaarstilt (meditsiiniline kontroll, ussitõrje), mis võtab arvesse nii lähte- ja sihtriigis kui ka võimalikes läbitavates lennujaamades kehtivaid nõudeid (väljastatud kuni 48 tundi enne lennu väljumist);
- Kui lemmikloom peab reisima lennuki pagasiruumis, siis veendu, et transpordikast oleks sobiv mõõtmetelt.
Lemmikloomad pagasiruumis
Kui registreerid lemmiklooma äraantava pagasi hulka, veendu, et sinu loomal oleksid mugavad reisitingimused. Lemmiklooma transpordikast peab olema piisavalt suur, et looma saaks end vabalt ümber pöörata, selles püsti seista ja pikali heita. Kast peaks olema terve, tugev ja kindlalt suletud. Lisaks peab selle põhi olema pehme ja vettimav. Varusta transpordikasti söögi- ja joogipudel, ning kirjuta kastile silt looma nimega ning juhend, mis selgitab, kuidas loomaga peaks ümber käima. NB! Transpordikastid ei tohi olla üleni keevitatud võrust või traatvõrgust. Sellised kastid ei sobi lemmikloomade transportimiseks. Sh ei tohi kastil olla rattaid (vajaduse korral eemaldage rattad check-in’i ajal). Lemmiku transportimiseks on kõige etem klaaskiust, metallist, jäigast plastikust, keevitatud metallvõrgust, täispuidust või vineerist transpordikast.
Lemmikloomad salongis
Lemmikloom peab salongis reisides kogu lennu ajal olema oma kaalule ja suurusele vastavas kaalutranspordikotis või -kastis. Lemmiklooma ning reisikoti ja/või -puuri koguraskus võib olla kuni 8 kg. Transpordikast tuleb õhkutõusmise, maandumise ja turbulentside ajaks eesoleva istme alla seada.
Juht- ja teraapiakoertega reisimine
Juhtkoerad (nägemis- ja kuulmisvaeguste korral, muud abikoerad) ning teraapiakoerad pääsevad koos erivajadustega reisijaga salongi tasuta (igaksjuhuks veendu selles lennufirma kodulehelt tingimuste kohta üle lugedes). Kaalu- ja suurusepiirangud puuduvad ning looma võib lennu ajal transpordikastist välja lasta. Koeral peaks olema jalutusrihm. Suukorv aga ei ole kohustuslik, ent juhtkoera või teraapiakoeraga reisijal peaks suukorv igaks juhuks kaasas olema.
Lemmiklooma veotasu
Lemmikloomad ei kuulu tasuta pagasi hulka. Tasu määr oleneb lemmiklooma ja transpordikoti või -kasti suurusest ning kaalust. Ühtlasi on veotasu igal lennufirmal erinev, seega saad sellega tutvust teha sind teenindava lennufirma kodulehel.
Vajalikud leheküljed, mida tasub hoolikalt läbi lugeda enne lemmikloomaga reisima asudes:
Veterinaar- ja toiduameti lehekülg
Eestimaa Loomakaitse Liidu lehekülg
Selle artikli valmimisel on inspiratsiooni ja teavet ammutatud järgnevatelt lehekülgedelt:
https://www.airbaltic.com/et/reisimine-lemmikloomadega
https://www.nordica.ee/et/info/lemmikloomadega-reisimine/